Гідроізоляція фундаменту

Фундамент – це підземна частина будови, що приймає на себе основне навантаження від надземної частини конструкції та передає його на основу. Виходячи з цього,  саме від якості фундаменту залежність міцність та довговічність будови. Існує декілька типів фундаментів, вибір серед яких при будівництві залежить від товщі та характеристик ґрунту, а також складності конструкції.

Актуальність проблеми гідроізоляції фундаментів

Світовий досвід будівництва переконує, що більшість аварій на вже готових спорудах пов’язано із помилками при проектування та/або зведенні фундаменту такої конструкції. Саме тому при будівництві варто уважно та відповідально поставитися до вибору типу фундаменту та наступному його проектуванню. Не слід забувати і про вартість фундаменту, яка в середньому складає 10-30% від загальної вартості будівництва, в залежності від складності інженерно-геологічних умов.

Бетон та залізобетон є основними конструкційними матеріалами для зведення фундаментів. Дуже часто при влаштуванні фундаментів слід перерізати багатометрові водоносні шари ґрунту . В такому випадку під час зведення та експлуатації таких фундаментів, вони постійно піддаються значному гідростатичному тиску, при цьому ґрунтові води за своїм складом можуть бути досить агресивними по відношенню до бетону. За таких умов, надзвичайно важливим стає питання гідроізоляції фундаменту та його захисту від корозії.

Одночасно, фундаментна плита або стіна можуть виконувати функцію огороджуючої конструкції, тобто огороджувати внутрішнє приміщення від зовнішньої середи. Як правило, забудовник розміщує в підвальних / напівпідвальних приміщеннях об’єкти комерційного, транспортного чи технічного призначення. Приватний же забудовник воліє використовувати фундаментні стіни для проектування підвалу. В такому випадку, наявність води в цих приміщеннях недопустима, а отже, слід приділити значну увагу питанню гідроізоляції фундаменту.

Як правило, вода проникає через фундамент з наступних причин:

 • Невдалі конструктивні рішення при проектуванні фундаменту.
 • Порушення правил бетонування.
 • Відсутність адекватної гідроізоляції фундаментів.
 • Неякісна гідроізоляція деформаційних швів, холодних швів бетонування, місць введення комунікацій.
 • Низька якість бетону, в т.ч. наявність сторонніх домішок (сміття, дерево, будівельні відходи).
 • Дефекти, що виникли в процесі експлуатації: тріщини, порушення захисного шару арматури.

Технологія виконання робіт з гідроізоляції фундаменту

Гідроізоляція фундаменту на етапі бетонування.

 • Забезпечення водонепроникності та корозійної стійкості бетону.
 • При зведенні фундаментних конструкцій, що піддаються в процесі експлуатації дії води та (або) агресивних середовищ, доцільно, при приготуванні бетонної суміші використовувати гідроізоляційну добавку «Пенетрон Адмікс». Добавка дозволяєотримати особливо щільний бетон з високою маркою по водонепроникності і морозостійкості. При цьомубетон набуваєздатності до «самолікування» тріщинрозкриттям до 0,4 мм.
 • Добавка «Пенетрон Адмікс» застосовується як самостійно, так і в комплексі з іншими добавками. Дозування добавки «Пенетрон Адмікс» становить 1% відмаси цементу в бетоннійсумішіабо 4 кг/м куб бетону.
 • Додавати «Пенетрон Адмікс» до бетонної суміші можливо як на бетонному вузлі, так і на будівельному майданчику в авто бетоновоз. В другому випадку добавка спочатку розводиться водою у співвідношенні 1 ч води на 1,5 ч сухої суміші, потім додається до міксеру і перемішується протягом 15 хвилин.

Гідроізоляція швів бетонування при зведенні фундаменту.

Під час зведення фундаментних конструкцій з метою запобігання  фільтрації води через шви бетонування слід використовувати бентонітовий шнур «Пенебар», який розширюється при контакті з водою.

Підготовка бетонної основи:

 • Перед  укладанням джгута слід очистити бетонну поверхню механічним способом.
 • Видалити адгезійний папір зі джгута, щільно вкласти його на бетонну поверхню та закріпити дюбелями із кроком 250-300 мм. Шнур укладають безпосередньо перед встановленням опалубки, відстань від джгута до краю опалубки має складати не менше 50 мм.
 • Джгути стикують між собою під кутом 45 градусів.
 • Дозволяється укладання джгута на вологу поверхню, однак стоячу воду слід видалити.

Гідроізоляція існуючого фундаменту.

Окрім монолітних фундаментів, які легко гідроізолювати на етапі будівництва шляхом додавання до бетонного розчину добавки «Пенетрон Адмікс», часто використовуються фундаменти збірні, що муруються із заводських залізобетонних елементів. Варто зауважити, що такі фундаменти були широко популярні в радянські часи, однак і нині вони не втрачають лідерські позиції, особливо в приватному будівництві. Однак, з точки зору гідроізоляції, такі фундаменти мають один суттєвий недолік: велика кількість швів, що заповнюються низькоякісним розчином. Крім того, частим явищем є цегляні вставки поміж блоків, що пускають воду краще за шви.

 • Підготовка поверхні. Перед гідроізоляцією фундаменту, поверхню слід очистити механічним способом, шви розшити на глибину не менше 25 мм, цегляні вставки очистити, міжцегляні шви розшити на декілька мм, у випадку «гнилої» цегли її слід також видалити.
 • Гідроізоляція бетонної поверхні фундаменту. На бетону поверхню слід нанести розчин матеріалу «Пенетрон» в 2-а шари. Перед нанесенням кожного шару оброблювану поверхню слід ретельно змочити. Перерва між шарами нанесення має бути не менше 2-х годин та не більше 3-х діб.
 • Гідроізоляція цегляних вставок фундаменту. Попередньо очищену та ретельно змочену поверхню цегли покривають шаром матеріалу «Скрепа М 500» завтовшки 5-10 мм. При необхідності нанесення додаткових шарів матеріалу, перерва між ними має складати не менше 3-4 годин. Після висихання останнього шару всю поверхню обробляють матеріалом «Пенетрон» в 2-а шари.
 • Гідроізоляція швів фундаменту. Попередньо підготовлену штрабу очищують, ретельно змочують та ґрунтують матеріалом Пенетрон. Через 2 години в штрабу закладають матеріал «Пенекрит» завтовшки не більше 30 мм. При необхідності матеріал укладають в кілька шарів з розривом не менше 2-х годин. Після застигання останнього шару штрабу ґрунтують матеріалом «Пенетрон» другим шаром.

Якісне виконання робіт із гідроізоляції фундаментів з використанням матеріалів системи «Пенетрон» дозволяє ефективно використовувати підвальні приміщення та надати довговічності бетону, з якого побудовано фундамент.

Ольга Квецко

(044) 360-68-24
зв'язатись з нами

Ім`я
Email
Повідомлення